ارسال رایگان به سفارشات بیش از 150 هزار تومان

زرشک، میوه ای معجزه گر و اکسیر حیات، ارمغانی از دل کویر

 

زرشک، یاقوت سرخ کویر

 زرشک درختی همیشه سبز با میوه های سرخ رنگ بیضی شکل که بیش از 200 سال است به دلیل بالا بودن خواص زرشک، از آن برای مصارف دارویی استفاده گردیده و بیش از 500 نوع متفاوت از درخت زرشک در دنیا وجود دارد. این گیاه سم زدا حاوی خواص دارویی و آرام بخش عالی بوده و به افزایش مقاومت بدن در مبارزه با بیماری ها کمک می نماید. همچنین میوه زرشک خاصیت ضد تشنج، ضدمیکروبی و ضدالتهابی داشته، پایین آورنده فشار خون است.

 

ارزش تغذیه ای زرشک:

منبع غنی بربرین، ویتامین C ، B، تیامین و مواد معدنی همچون روی، بتاکاروتن، لوتئین، گزانتین، کروم و کبالت است. همچنین به دلیل دارا بودن عناصری با ارزش دارویی قید شده، برای نابودی باکتری ها و قارچ ها، به عنوان یک آنتی بیوتیک مورد استفاده قرار می گیرد.

میوه، ساقه و پوست ریشه زرشک نیز مواد شیمیایی مانند آلکالوئیدها و ایزوکوئینولین را دارا می باشد که در درمان انواع بیماری ها موثر است.

میوه زرشک از دیدگاه  طب سنتی، طبع سرد و خشک داشته با موادی همچون: زعفران، خلال پسته و خلال بادام مصرف گردیده و طبع آن معتدل می گردد.

برای خرید مطمئن و بهداشتی زرشک صادراتی برترین باغ های نمونه استان خراسان جنوبی (قطب تولید زرشک در کشور ) اینجا کلیک نمایید.

فصل برداشت زرشک:

از نیمه دوم مهرماه تا اواخر آبان، فصل برداشت نوبرانه محصول زرشک است که به صورت تازه دست چین شده، بصورت خشک یا تازه  به سایر استان ها یا خارج از کشور صادر می گردد. در سال گذشته بیش از 18 هزار تن زرشک مرغوب و با کیفیت از باغ های استان خراسان جنوبی(قطب تولید مروارید سرخ) برداشت شد.

پس از آنکه زرشک ها با احتیاط کامل، (برای جلوگیری از آسیب دیدن دانه های زرشک) از درخت چیده شدند، شاخه های زرشک با ماشین حمل مخصوص، به تالارهایی منتقل می گردند تا در فضایی سرپوسیده و به دور از نور مستقیم خورشید و آلودگی های محیطی، خشک شوند.

زرشک

پس از خشک شدن، دانه های زرشک به همراه شاخ و برگ، به دستگاه های غربال برقی و خارچینی منتقل گردیده تا تمامی مواد اضافه آنها گرفته شده، پاک و تمیز، خارج شوند. در این مرحله زرشک، پس از بسته بندی روانه واحد فروش در بازار داخلی یا خارجی می گردد.

 

زرشک

برای خرید زرشک درجه یک و ارگانیک و فرآورده های بی نظیر آن، از برترین باغ های نمونه استان خراسان جنوبی اینجا کلیک نمایید.

 

زرشک

تاریخچه استفاده از زرشک:

تاریخچه استفاده از زرشک مربوط به امروز و این مرز و بوم نیست. برای مثال: بومیان امریکا به عنوان گیاه درمانی از آن استفاده می کردند. در مصر باستان، برای درمان طاعون، از ترکیب زرشک و تخم رازیانه  استفاده می کردند. هندوها برای درمان اسهال خونی از آن کمک گرفته، در اروپا برای درمان مشکلات کبد و کیسه صفرا کاربردهای فراوانی داشته، همچنین در روسیه برای درمان خونریزی های غیر طبیعی رحم و کاهش التهابات و فشار خون استفاده می شده است.

 

فواید شگفت انگیز میوه زرشک:

 • زرشک و کمک به درمان التهاب و عفونت:

 با توجه به آنکه ریشه بسیاری از بیماری ها، التهاب بوده، زرشک به دلیل خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد پروتوزوآ (تک‌یاختگان) خود، از اتصال باکتری‌ها به سلول‌های بدن جلوگیری کرده، به کاهش عفونت ها کمک نموده و حتی در درمان عفونت های مجاری ادراری، دستگاه گوارش و همچنین عفونت های پوستی نیز موثر است.

گل معطر و معجزه گر زعفران نیز دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی فراوان بوده، تاثیر چشمگیری بر کاهش و درمان عفونت ها دارد.

زرشک

 • زرشک مفید برای گلودرد:

 به دلیل دارا بودن مقادیر بالای ویتامین C، برای درمان گلو درد و سرماخوردگی های خفیف، سینوزیت و بهبود برونشیت مفید است.

 

 • زرشک و تاثیر مثبت آن در درمان اسهال:

اگر دچار اسهال خفیف شده اید، زرشک به درمان آن کمک می نماید، زیرا دلیل غالب اسهال ها باکتری های خاصی هستند که با مواد ضد باکتریایی و ضد قارچی موجود در زرشک از بین می روند. بربرین موجود در زرشک، با تحریک تولید گلبول‌های سفیدی به‌ نام ماکروفاژها (درشت‌خوارها) موجب نابودی عفونت ها می گردد.

 

 • زرشک و بهبود هضم غذا:

میوه زرشک نیز همچون سایر میوه ها دارای فیبر بوده و به فرآیند هضم کمک می نماید. همچنین در جهت درمان سوء‌هاضمه، انواع مایع آن همچون: آب ‌زرشک یا چای زرشک به مبتلایان توصیه می گردد. در این خصوص توصیه می‌ گردد ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قبل از صرف هر وعده‌ی غذایی، مصرف گردد.

زرشک

 •  زرشک و درمان مسمومیت غذایی:

 دلیل این امر، وجود مواد موثر ضد باکتری در زرشک است که به نابودی باکتری ها و عوامل ایجاد کننده مسمومیت کمک شایانی می نماید.

 

برای خرید مرغوب ترین میوه زرشک درجه یک و صادراتی از برترین باغ های نمونه کشور اینجا کلیک نمایید. 

 

 • زرشک راهکاری در جهت پیشگیری از ابتلا به دیابت و کمک به کنترل قند خون:

وجود ماده ای به نام بربرین در زرشک، موجب کاهش قند خون و موثر در پیشگیری از ابتلا به آن است. در آزمایشات صورت گرفته مشخص شده است که تاثیر متفورمین (داروی رایج دیابت) و بربرین موجود در زرشک مشابه هستند.

میوه پر خاصیت عناب نیز دارای ترکیبات موثر بر کنترل و کاهش قند خون داشته، برای حفظ سلامتی و همچنین افراد مبتلا به دیابت بسیار توصیه می گردد.

 

 • زرشک، معروف به کنترل کننده سطح کلسترول خون:

به دلیل دارا بودن فیبر رژیمی، زرشک، موجب کنترل کلسترول غیر مفید در روده بزرگ گردیده، تولید کلسترول مفید را افزایش می دهد.

 

 • زرشک برای بهبود جریان خون:

با توجه به ضرورت وجود جریان طبیعی خون در جهت توزیع موثر و درست مواد مغذی و اکسیژن در بدن، زرشک به بهبود جریان خون، شل شدن رگ های خونی وبهبود عملکرد قلب کمک می نماید.

 

 • زرشک موثر بر سیستم ایمنی:

 زرشک به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان های موجود در آن برای مبارزه با رادیکال های آزاد و بهبود سیستم ایمنی بسیار موثر و ضروری است.

میوه بی نظیر سنجد نیز سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین C بوده، بر تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار موثر است.

زرشک

 • زرشک مفید برای سلامت قلب:

اگر بخواهیم لیستی تهیه نماییم ازغذاهایی که ، با کاهش و کنترل کلسترول، شل نمودن عروق خونی و کنترل  فشار خون برای قلب مفید باشند، قطعا زرشک در صدر این لیست قرار می گیرد. همچنین در درمان بیماری سرخرگ کرونری، آریتمی قلب، بیماری ماهیچه‌ی قلب و درمان فیبریلاسیون دهلیزی موثر است.

 

 • زرشک برای مبارزه با سندروم متابولیک:

نتایجی در دست است که نشان می دهد ترکیبات قدرتمندی در زرشک موجود است که بر روی سندروم متابولیک  موثرند.

 

برای خرید با کیفیت ترین زرشک ارگانیک از برترین باغ های نمونه استان خراسان جنوبی (قطب تولید و صادرات زرشک به سراسر جهان) اینجا کلیک نمایید.

 

 • زرشک و سم زدایی قوی خون:

از مشهورترین فواید زرشک، سم زدایی خون، پاک سازی بدن، بهبود عملکرد کبد، کمک به درمان کبد چرب، درمان سنگ صفرا و کمک به ترشح صفراست.

 

 • فواید زرشک بر سلامت چشم:

زرشک به دلیل دارا بودن بربرین، به سلامت چشم ها کمک کرده، موجب بهبود دید و پیشگیری از تخریب ماکولا می گردد.

زرشک

 • زرشک ماده ای موثر در درمان اختلالات پوستی:

آکنه, پسوریازیس و خارش و بسیاری از بیماری های پوستی دیگر به کمک زرشک قابل درمان هستند. همچنین کاهش دهنده چروک های پوستی بوده، که برای این منظور می توان از آب زرشک یا ماسک زرشک استفاده نمود.

میوه خوش طعم و مقوی توت سفید نیز، دارای خواص بسیاری در روشن شدن و سلامت پوست و شادابی مو می باشد.

زرشک

 • زرشک و تحریک تولید گلبول های سفید خونی:

به دلیل وجود بربرین، زمینه تولید گلبول های سفید را فراهم آورده، موجب تسریع در التیام زخم می گردد.

 

 • زرشک و کمک به درمان کم خونی:

در صورت فقر آهن در بدن، فرد دچار آنمی می گردد. زرشک به دلیل دارا بودن ترکیبات خون ساز و ویتامین c  با این مشکل مقابله می نماید. همچنین موجبات جذب بالاتر آهن در بدن را فراهم می آورد.

 

 • زرشک و فواید بی نظیر آن برای دوره های قاعدگی منظم در زنان:

یکی از راهکارهای طبیعی و موثر در جهت مقابله با عواملی که منجر به بی نظمی در دوران قاعدگی می گردد، زرشک است.

 

 • زرشک و کاهش فشار خون:

زرشک با کاهش فشار خون، موجب بهبود عملکرد قلب گردیده، از سکته های قلبی جلوگیری می نماید.

زرشک

 

برای خرید مطمئن و بهداشتی زرشک درجه یک و با کیفیت استان خراسان جنوبی و فرآورده های درمانگر آن اینجا کلیک نمایید.

 • بهبود عوارض جانبی شیمی درمانی:

از جمله عوارض جانبی شیمی درمانی، ایجاد اخلال در تولید گلبول های سفید است که زرشک در این زمینه بسیار کمک کننده است.

 

 • قدرت بالای زرشک در مبارزه با سرطان:

بربرین موجود در زرشک به خاصیت ضد سرطانی زرشک افزوده، از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می نماید.

بادام نیز سرشار از آنتی اکسیدان و ترکیبات موثری در مبارزه با سلول های سرطانی و تومورهای مغزی می باشد.

 

 • خواص زرشک در لاغری و افزایش سوخت و ساز بدن:

زرشک بر کاهش چربی در افراد چاق، افزایش سوخت و ساز بدن و کاهش وزن بسیار موثر است.

زرشک

 • زرشک و کاهش مشکلات ریوی ناشی از استعمال سیگار:

بربرین موجود در زرشک، در کاهش التهابات ریوی ناشی از مصرف سیگار موثر بوده، خطر ابتلا به سرطان را در آن ها کاهش می دهد.

 

 • زرشک و تاثیر آن بر کاهش احتمال ابتلا به آلزایمر:

مصرف میوه زرشک منجر به افزایش سرعت رشد نورون ها و بهبود حافظه گردیده، از سیستم عصبی در مقابل آسیب محافظت می نماید.

میوه مغذی و خوش طعم گردو نیز دارای املاح معدنی و ویتامین های ضروری در جهت افزایش هوش و حافظه می باشد.

زرشک

برای خرید میوه معجزه گر زرشک و فرآورده های آن از باغ های برگزیده استان خراسان جنوبی اینجا کلیک نمایید.

 

فرآورده‌های زرشک:

زرشک به صورت میوه‌ ی تازه و خشک‌ شده‌ ، آب‌ زرشک، کپسول زرشک، عصاره‌ ی مایع زرشک، تنتور و پماد موضعی در دسترس است. همچنین از ریشه های خشک آن نیز می توان به عنوان چای استفاده نمود. چای زرشک، آب زرشک، لواشک زرشک، ترشی زرشک، مربای زرشک،… نیز از جمله فرآورده های پرطرفدار و پر خاصیت زرشک است.

زرشک

زرشک

 خواص بی نظیر عسل زرشک:

یکی از پر خاصیت ترین فرآورده های زرشک، عسل بسیار معطر آن است که خواص درمانی بی شماری دارد.

برخی از خواص معجزه آسای عسل زرشک:

درمان دیابت، ترمیم فوری زخم‌ها و آسیب‌ها، تقویت‌کننده معده، بهبود مشکلات و ناراحتی‌های کبد، کاهش وزن و تناسب اندام، برطرف‌کننده کم خونی، حساسیت‌ها تنفسی، رفع عطش، کنترل فشار خون، درمان پروستات، آلرژی‌ها پوستی و آفت دهان، پاک‌سازی و تصفیه خون، جلوگیری از سرماخوردگی، از بین بردن سنگ کلیه، درمان عفونت‌ها

زرشک

برای خرید انواع فرآورده های زرشک با بالاترین کیفیت و استانداردهای سلامت از باغ های تولید زرشک صادراتی، اینجا کلیک نمایید. 

 

مهم ترین انواع زرشک موجود در ایران:

 • زرشک پفکی صادراتی

 • زرشک دانه اناری درجه یک

 • زرشک کوهی ارگانیک

زرشک

 • زرشک پفکی صادراتی:

لوکس ترین نوع زرشک ایران که صادرات آن به کشورهای اروپایی و آسیایی، در بخش تولیدات غذایی و دارویی ، پر رونق است. این کالای لوکس، با بالاترین کیفیت موجود، در استان خراسان جنوبی کشت می گردد.

زرشک

زرشک

 • زرشک دانه اناری:

کیفیت آن از زرشک پفکی کمتر بوده، مناسب مشتریانی که در داخل یا خارج به دنبال زرشکی با قیمت مناسبتر هستند، می باشد. هر چند کاربردهای زرشک پفکی و دانه اناری مثل هم بوده و خواص درمانی مشابه دارند.

زرشک

 • زرشک کوهی ارگانیک:

محصولی ارگانیک با قیمت مناسب و کیفیت عالی، حتی برای صادرات که به صورت خود رو رشد می نماید.

زرشک

زرشک

برای خرید مطمئن میوه معجزه گر زرشک و فرآورده های آن از برترین باغ های نمونه استان خراسان جنوبی (قطب تولید زرشک ایران و جهان) اینجا کلیک نمایید.

 

معروف ترین و بزرگترین تولیدکننده زرشک در ایران:

خراسان جنوبی معروف ترین تولید کننده انواع زرشک دانه اناری و پفکی با بهترین کیفیت ممکن در کشور بوده، بخش اعظم  این محصول، به اقصی نقاط دنیا صادر می گردد.

زرشک

به دلیل مشکلاتی که در خصوص کیفیت زرشک رخ می دهد، همچون قرمز نشدن زرشک، کم بار بودن درخت، کیفیت پایین و….کشاورزان استان های دیگر کشور، از کشت محصول منصرف می شوند. این در حالی است که استان خراسان جنوبی با تکیه بر زمین های آباد برای کشت زرشک در این استان، تجربه بالای کشاورزان، کمک متخصصان خبره استان در این حوزه، ماشین آلات مکانیزه، شرایط جوی مساعد رشد این گیاه معجزه گر و … رکورد بالاترین میزان برداشت زرشک را از آن خود کرده است.

 

حال با توجه به آنکه زرشک جزء محصولات اختصاصی استان خراسان جنوبی بوده که سالانه چندین هزار تن، از این میوه شفابخش در این استان تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی شده و سهم بالایی از ارزآوری ایران در بحث صادرات را به خود اختصاص داده است و با توجه به نیاز بالای جامعه، در مجموعه بزرگ تحفینو بر آن شدیم، تا با همکاری برترین تولیدکنندگان و کشاورزان خبره استان، این مروارید سرخ را به راحت ترین، ارزانترین و در عین حال با کیفیت ترین شکل ممکن به دست شما مصرف کننده گرامی برسانیم.

باشد که سهم خود را در حفظ سلامت جامعه و رواج فرهنگ مصرف محصولات سالم و باکیفیت ایرانی ایفا نماییم…

زرشک

 

زرشک

راه های ارتباطی با ما:

نظر دهید

پاسخ دهید

تحفینو
Logo
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0