ارسال رایگان به سفارشات بیش از 150 هزار تومان

چرم طبیعی، بهایی که برای خاص بودن باید بپردازید

چرم طبیعی، بهایی که برای خاص بودن باید بپردازید…

چرم طبیعی طی فرآیند دباغی از پوست خام حیواناتی همچون گاو، سوسمار، مارمولک، شترمرغ، گوسفند، کوسه، مار، کروکدیل و … بوده، به دلیل ظاهر زیبا و شکیل خود طرفداران فراوانی دارد.

چرم طبیعی

دباغی چرم طبیعی

با توجه به آنکه پوستِ تازه دارای رطوبت، لطافت و انعطاف پذیری بالایی است، با گذر زمان دچار فساد شده، رطوبت و لطافت خود را از دست می دهد. به منظور جلوگیری از فساد و ایجاد بوی تعفن و تازه، نرم و لطیف ماندن پوست، دباغی به شیوه ای خاص بر روی آن صورت می گیرد.

چرم طبیعی

روش های انجام دباغی:

روش سنتی (دستی)

روش صنعتی (ماشینی)

دباغی با دست در عین سختی بیشتر، به دلیل آنکه مدت عمل آمدن آن نسبت به شیوه صنعتی طولانی تر بوده، مواد موثرتری در طی فرآیند دباغی سنتی مصرف می گردد، دارای کیفیت بالاتری نسبت به دباغی ماشینی می باشد.

دباغی

انواع چرم طبیعی در صنعت چرم سازی:

چرم سبک:

این نوع چرم را از پوست حیواناتی همچون گوسفند، بز، بزغاله و بره تولید نموده، به دلیل ظرافت و نازکی آن، در تولید انواع البسه چرم، کلاه، دستکش و … استفاده های فراوانی دارد. نمونه کیفیت پایین تر چرم سبک را برا ی تهیه آستر انواع کفش و البسه بکار می برند.

چرم سبک

چرم نیمه سنگین:

این نوع چرم را از پوست حیواناتی همچون کروکودیل و شتر مرغ تولید می نمایند. چرم نیمه سنگین نسبتا کمیاب بوده، قیمت بالایی داشته، غالبا مصارف تزیینی و لوکس دارد.

چرم نیمه سنگین

چرم سنگین:

این نوع چرم را از پوست حیواناتی همچون گاو، گاومیش، گوساله، شتر و … تولید نموده، به دلیل آنکه مقاومت بسیار بالایی دارد و رخ آن نیز بسیار گیرا و زیباست، بهترین گزینه برای مصارف روتین و معمول می باشد. از این نوع چرم در تهیه انواع کیف دستی و پالتویی، زیره و رویه انواع کفش، کاربرد در بخش صنعت و … استفاده های فراوانی می شود.

چرم سنگین

انواع چرم طبیعی بر اساس شیوه دباغی آن

چرم طبیعی گیاهی

در طی فرآیند دباغی این نوع چرم، از بخش های گوناگون گیاهان و روغن های حیوانی استفاده شده، به دلیل طبیعی بودن این مواد و در نتیجه سازگاری بالا با طبیعت، هیچ گونه حساسیتی برای فرد ایجاد نمی نماید. در کل می توان گفت این نوع چرم، بهترین دباغی را در میان چرم ها دارد.

چرم طبیعی

 

چرم مراکشی

دباغی این نوع چرم از طریق دوخت پوست انجام گرفته، پوست مشک مانند را با سماق پر نموده، در محلول سماق بصورت معلق و شناور قرار داده، حال با تیغه های چوبی ضرباتی ممتد بر پوست وارد و بدین صورت یکی از مستحکم ترین انواع چرم حاصل می گردد. کاربرد این نوع چرم بیشتر در صحافی انواع کتاب، کیف های زنانه، مردانه و … می باشد.

چرم کرومی

در دباغی این نوع چرم، از مواد کروم استفاده می شود. به جهت نمایان نشدن ایرادات موجود بر ظاهر و رویه برخی از نمونه های بی کیفیت این نوع چرم، نقش و نگارهایی مصنوعی بر روی آنها قرار می دهند. چرمی که به این صورت تولید گردد را چرم چاپی کرومی گویند.

 

چرم اسپانیایی

اگر پوست با کیفیت و مرغوب اسب را با تکنیک های دباغی گیاهی تولید نمایند، گونه ای از چرم های مراکشی تولید می گردد که علاوه بر غیر قابل نفوذ بودن در مقابل آب بسیار مستحکم بوده، به همین دلیل غالبا در تولید کیف و کفش مردانه استفاده می گردد.

چرم اسپانیایی

چرم جیر

با استفاده از پوست گوساله و بز این نوع چرم را تولید نموده، در حین پرداخت رخ، ظاهری مخملی برای رویه آن ایجاد می نمایند. بیشترین مصرف این نوع چرم، برای آستر انواع البسه، کیف و کفش است.

چرم جیر

چرم روسی

زادگاه این نوع چرم بسیار معطر و خوش بو، کشور روسیه بوده، در فرآیند تولید و دباغی این نوع چرم از گیاهان و درختانی همچون غان و بید استفاده می گردد. کاربرد این نوع چرم بیشتر در تولید انواع البسه، کیف و کفش چرم و …  می باشد.

چرم روسی

چرم اشبالت

این نوع چرم از ورقه نمودن چرم هایی با ضخامت بالا ایجاد می شود. در عین شباهت بالا به چرم جیر، از لحاظ معیارهای کیفیت، چرم جیر از آن بالاتر بوده، لایه درونی آن دارای پرز و لطیف تر است. همچنین از لحاظ ظاهری نیز از آن زیباتر است.

چرم اشبالت

 

چرم دانه دار

چرم دانه دار به دو صورت یک رویه و کامل در بازار موجود است. در نوع دانه دار، چرم را از سمباده و پرداخت لایه خارجی پوست تولید نموده، سطح آن را در حدی صیقل می نمایند که صاف شده، پستی و بلندی های چرم طبیعی از ظاهر آن محو گردد. اما در نمونه کامل، پرداخت به گونه ای انجام می گیرید که ناصافی سطح ظاهری کاملا مشهود باشد.

چرم دانه دار

چرم نبوک

این نوع چرم دارای رویه مخملی بوده، علاوه بر لطافت و ظرافت بالا، رخ آن نیز همچون چرم اشبالت و جیر است.

چرم نبوک

چرم ورنی

در تهیه این نوع چرم که از پوست بز یا گوساله حاصل می گردد، از نوعی پوشش لاک مانند، برای ایجاد براقیت سطح بیرونی آن استفاده می گردد.

چرم ورنی

انواع چرم طبیعی از پوست جانداران خاص

چرم مار و مارمولک

استحکام بالای این نوع پوست در عین نازکی و ضخامت کم و همچنین این ویژگی منحصر به فرد که دچار ترک خوردگی و ساییدگی نمی شود، موجب گردیده جزو چرم های گران قیمت و لاکچری بوده، طرفداران بسیاری داشته باشد.

چرم مار و مارمولک

چرم کروکدیل و سوسمار

به دلیل زیبایی ظاهری بی نظیر این نوع چرم ها، در تهیه انواع کیف های دستی و پولی زنانه، کفش و همچنین انواع چمدان استفاده های فراوانی دارند. جذابیت بالای این نوع چرم ها موجب گردیده با استفاده از چرم طبیعی گاوی و با ایجاد نقش های مصنوعی با کمک پرس فولادین بر روی آنها، نمونه مشابه این نوع چرم را با نام «چرم چاپی کرومی» تولید و روانه بازارها نمایند.

چرم کروکدیل و سوسمار

چرم کانگورو

کیفیت این نوع چرم بسیار بالا بوده، به دلیل استحکام بسیار بالای آن که موجب می گردد هرگز دچار ترک خوردگی و پارگی نشود، برای استفاده در رویه انواع کیف و کفش و همچنین انواع چمدان گزینه بسیار مناسبی است.

چرم کانگورو

چرم شتر مرغ

از آن جایی که پوست شترمرغ مقاومت بسیار بالایی داشته، از درجه بالایی از مرغوبیت برخوردار است، کاربرد فراوانی در تولید انواع چمدان، کیف های مردانه و زنانه و انواع کفش دارد.

چرم شتر مرغ

چرم شتر

با توجه به نوع زندگی شتر، که پیوسته در صحرا ها، بیابان های گرم و سوزان و در میان شن و ماسه و خاک بوده، پوست آن بسیار مقاوم و مستحکم بوده، چرم آن در ردیف برترین و مرغوب ترین انواع چرم طبیعی در جهان قرار دارد.

چرم شتر

ویژگی های چرم شتر:

از لحاظ ظاهری:

رنگ اصلی چرم شتر قهوه ای بوده که با پیشرفت تکنولوژی، رنگ های متنوع دیگری از آن تولید و روانه بازار نموده اند.

از لحاظ کیفی:

تراکم الیاف، استحکام و مقاومت چرم شتر، 10 برابر چرم گاو بوده، در عین حال که از لحاظ نرمی، لطافت و انعطاف پذیری بسیار بالاتر از چرم گاو است.

کاربرد چرم شتر در صنعت مد و پوشاک:

در تولید انواع کیف های مردانه و زنانه، دستی، پولی، دوشی، اداری و همچنین انواع کفش و … استفاده های فراوانی دارد.

صنعت مد و پوشاک

چرم های پرطرفدار و پرمتقاضی در بازار:

چرم طبیعی گاوی

از ویژگی های بارز این نوع چرم، بافت پر تراکم و استحکام بالای آن و همچنین سطح صاف و به اصطلاح گرین نشده آن است که با ضخامت های متفاوت و در دو نوع خشک و نرم جهت تولید انواع البسه مردانه و زنانه، انواع کیف، دستکش و … در بازار موجود است.

منظور از چرم گرین، چرمی است که لایه بیرونی دارای مو و پرز آن، سابیده و لایه لایه نباشد.

چرم طبیعی گاوی

چرم گاوی میلینگ

برخلاف اغلب انواع چرم های طبیعی گاوی، این نمونه دارای لطافت و تراکم بیشتری بوده، میزان جذب آب کمتری نیز دارد. از جمله مشخصه های این نوع چرم، مغزی فشرده ی آن با رنگ مشابه رویه است. تراکم بالای این چرم موجب می گردد تا آب کمتری به آن جذب شود. از این چرم بیشتر در تهیه کیف، روکش مبلمان و در صورت نازک بودن جهت تهیه لباس استفاده می شود.

چرم گاوی میلینگ

چرم گاوی خودرنگ

میزان جذب و نفوذ آب در این نمونه بسیار بالا بوده که دلیل آن رویه و بافت درونی متخلخل آن است. طیف رنگی این نوع چرم، از انواع مختلف زرد تا طیف های تیره تر رنگی (نارنجی یا قهوه ای) در بازار موجود می باشد. کاربرد بیشتر این نوع چرم در تولید زین اسب، کاور چرمی تفنگ و قنداق آن و … می باشد.

چرم گاوی خودرنگ

چرم گاوی نبوک

این نمونه چرم محبوب گاوی، دارای ظاهری مخملی بوده، پرداخت آن با ظرافت بالا صورت گرفته است.

 

چرم گاو میش

این نمونه چرم دارای استحکام و ضخامتی بالاتر از چرم های گاوی بوده، به همین دلیل در تولید زین اسب، انواع کمربند، چمدان و … کاربردهای فراوان دارد.

چرم گاو میش

چرم زیره و کفی

این نوع چرم که بسیار مستکم و ضخیم است، از پوست گاو یا گاومیش تولید شده، غالبا در تولید انواع کفش های مدرن و سنتی، گیوه، کفی کفش، پاپوش و… استفاده می گردد. برای این منظور می توان از نمونه های ضخیم چرم بزی نیز استفاده نمود.

چرم زیره و کفی

چرم شرانگ

این نوع چرم، از چاپ نقوش خاص بر روی انواع چرم ها به خصوص چرم های گاوی ایجاد می شود.

 

چرم طبیعی گوسفندی

این نوع چرم ها دارای لطافت بیشتر و در عین حال استحکام و ضخامت کمتری نسبت به چرم های گاوی بوده، رویه آن همچون چرم گاوی صاف و یکدست می باشد. بیشترین کاربرد این نوع چرم، در تولید انواع البسه، کیف های زنانه و مردانه، کفش و … می باشد.

 

چرم طبیعی گوسفندی

این نوع چرم در زمان های قدیم، به چرم میشن معروف بوده، به دلیل بافت نازک و سبک و لطافت بالای آن، در تولید انواع البسه کاربرد های فراوانی دارد.

چرم گوسفندی لباسی

چرم بزی

این نوع چرم در عین لطافت و انعطاف پذیری بالا نسبت به سایر چرم ها، دارای تراکم الیاف بیشتری نسبت به چرم هایی همچون چرم گاوی بوده، به دلیل آن که محل رویش مو در آن مشهود است، از سایر انواع چرم ها به راحتی قابل تشخیص بوده، در تولید انواع کیف و کفش در دو نوع خشک و نرم کاربرد دارد.

چرم بزی

چرم بزی گیاهی

به دلیل آنکه فقط مراحل ابتدایی رنگ نمودن را در آن انجام می دهند، از لحاظ کیفی پایین تر بوده، در طیف های رنگی اکر و گرم در بازار موجود  می باشد. غالب کاربرد این نوع چرم در تولید لایه داخلی و آستر انواع کیف و کفش می باشد.

چرم بزی گیاهی

اشبالت

برای تولید این نوع چرم، انواع چرم ضخیم را لایه لایه نموده، سطح بیرونی آن را به کمک سمباده، یکدست و صاف می نمایند. محصول نهایی دارای رویه پرزدار بوده، رویه و مغزی آن کاملا رنگ خورده و یکدست می باشد. این نوع چرم غالبا برای تولید انواع کیف و کفش کاربرد داشته، به دلیل پرزدار بودن سطح آن، جذب خاک بالایی دارد.

 

چرم اشبالت گاوی

ظاهر این نوع چرم مخملی بوده، از لایه لایه نمودن چرم های ضخیمی همچون چرم گاوی تولید می گردد. این چرم را از بخش میانی چرم طبیعی گاو تولید می نمایند. به دلیل شباهت ظاهری بالا با چرم نبوک، کاربردهای یکسانی دارند.

چرم اشبالت بزی

در عین شباهت بالا با چرم اشبالت گاوی، دارای ضخامت کمتر نسبت به آن بوده، فراوانی آن نیز در بازار کمتر است.

 

چرم چاپی

هرگاه بر روی چرم طبیعی که تمامی مراحل دباغی را نیز طی نموده است، با کمک غلطک، نقش و نگار و برآمدگی و فرورفتگی ایجاد  نمایند، چرم چاپی ایجاد می گردد. این عمل را اگر بر روی چرم طبیعی ورنی انجام دهند، محصول نهایی را چرم ورنی چاپدار گویند. انواع مختلف چرم های چاپی عبارتند از:

کرگدنی، بوفالو، شرانگ، فلاور، لیزارت، پیتون، فلوتر و…

 

 

انواع آستر چرم طبیعی

آسترهای موجود در بازار به دو گونه طبیعی و مصنوعی بوده، هر یک کاربردهای خاص خود را دارند.

آستر مصنوعی همچون انواع جیر، اشبالت مصنوعی، پارچه ای، سوزنی و…

آستر طبیعی همچون انواع چرم های بز و گوسفند، اشبالت، جیر و …

(آسترها را از بازار بصورت متری یا طاقه ای می توانید تهیه نمایید.)

چرم طبیعی

اصطلاحات رایج در صنعت چرم سازی

چرم شبرو

اصطلاح شبرو در میان فعالان و تولیدکنندگان صنعت کفش رایج بوده، به چرم گاوی طبیعی اطلاق می گردد که برای رویه انواع کفش ها استفاده می گردد.

چرم سازی

چرم ممتاز

به چرم طبیعی بزی که ضخامتی بیش از یک میلی متر داشته، بطور میانگین میزان فونت آن نیز، از ۷٫۷۵ پا بیشتر باشد، چرم ممتاز می گویند.

 

فول گرین

در این نوع چرم ها، محل رویش مو کاملا مشهود بوده، گرین در این نوع چرم ها قابل مشاهده است.

فول گرین

قیمت چرم طبیعی بر اساس فاکتورها و معیارهای بسیاری تعیین می گردد:

شیوه دباغی انجام شده روی چرم مورد نظر

نوع و کیفیت مواد مصرفی در طی فرآیند دباغی

انجام یا عدم انجام فعالیت های تکمیلی روی چرم مورد نظر

میزان سورت بندی انجام شده بر روی چرم

نوع حیوان و کیفیت پوست آن

(برای مثال چرم شتر مرغ یا گاو از چرم بز و گوسفند گران قیمت تر است)

چرم طبیعی

 

شیوه نگهداری و تمیز نمودن چرم طبیعی:

دور ماندن چرم طبیعی از تابش نور خورشید

در صورتی که چرم طبیعی به صورت مداوم در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرد، به مرور حساس و شکننده شده، دچار ترک خوردگی و شکستگی می گردد.

چرم طبیعی

قرار دادن در مکان خشک و خنک

اگر تصمیم دارید برای مدتی از کالای چرمین خود استفاده نکنید، حتما آن را در مکانی فاقد رطوبت و گرما قرار داده تا کپک ها بر روی آن رشد نکرده، به آن آسیب نرسانند.

 

گاهی آن را نمدار نمایید

برای پیشگیری از آسیب رسیدن به وسیله چرمی، اگر احساس نمودید خشک شده است حتما آن را با روغن مخصوص چرب نمایید.

 

تمیز نگه داشتن کالای چرمی

سعی نمایید به طور مرتب با پارچه ای نمدار و نرم سطح وسایل چرمی خود را تمیز و از گرد و غبار پاک نمایید.

عدم استفاده از صابون و شوینده های شیمیایی برای کالای چرمی

این مواد سطح چرم را خشک نموده، منجر به ترک خوردگی و شکستگی در آن می گردد.

 

استفاده از روش های اصولی و درست برای خشک کردن چرم خیس شده

در صورتی که به هر دلیلی کالای چرمی شما خیس شد، هرگز آن را در کنار حرارت، بخاری، شعله و .. خشک نکنید بلکه با کمک پارچه نرم و خشک به آرامی رطوبت را از سطح آن بگیرید.

کالای چرمی

ایجاد براقیت با کمک روغن بچه

برای این منظور کافیست چند قطره روغن بچه را رو کالای مورد نظر ریخته با دستمالی تمیز و نرم، به تمام سطح محصول بمالید.

کالای چرمی

چرم مصنوعی

چرم مصنوعی به عنوان جایگزینی ایده آل برای چرم های طبیعی بوده، از فرآورده های پلیمری همچون  PVC و PU (پلی اورتان) تولید می گردد.

 

شیوه تولید چرم مصنوعی

این نوع چرم ها را به دو شیوه تر و خشک با رعایت شرایط خاص، تولید می نمایند.

 

دلایل تولید و استفاده از چرم های مصنوعی

با توجه به بالا بودن قیمت انواع مختلف چرم های طبیعی، دسترسی سخت به آنها و حفظ حقوق حیوانات، امروزه در صنعت کیف و کفش، پوشاک، صنعت خودروسازی، تولید انواع چمدان، تقویم و سررسید، کمربند و کلاه، وسایل منزل و … بصورت گسترده از این نوع چرم ها استفاده می گردد.

هرچند زیبایی ظاهری، شکیل بودن، کیفیت و اصالت بالای چرم های طبیعی را دارا نیستند.

چرم های مصنوعی

نحوه تولید چرم مصنوعی

در این نوع چرم ها، با استفاده از ابزار و شیوه های کاملا ماشینی و مکانیکی، یک لایه روکش و یک لایه اسفنج از جنس  PVC یا PU را بر روی لایه ای از جنس پارچه  گذاشته به هم متصل می نمایند.

چرم های مصنوعی

انواع چرم مصنوعی

چرم مصنوعی طرح دار

این نوع چرم را با اعمال حرارت و فشار بالا در طرح های متنوعی همچون: پوست ماری، سنگی، کروکدیلی و … تولید می نمایند که از این میان چرم پوست ماری قیمت پایین تری دارد.

 

چرم اشبالت مصنوعی

این نوع چرم مصنوعی سطحی پرزدار داشته، غالبا در تولید انواع صنایع دستی، کیف و کفش و … کاربرد دارد.

 

چرم مصنوعی اکلیلی

این چرم از بهترین و پرمصرف ترین چرم های مصنوعی بوده، لایه خارجی آن، براق و درخشان می باشد. قابلیت رنگ پذیری بالایی داشته، از استحکام و مقاومت خوبی نیز برخوردار است. به دلیل تنوع بالای رنگی در تولید انواع کیف و کفش و مبلمان کاربرد فراوانی دارد.

 

چرم مصنوعی پلی اورتان

این نوع چرم غالبا در تولید محصولاتی که با پوست انسان در تماس مستقیم هستند همچون انواع پوشاک، وسایل الکترونیک، اثاثیه منزل و … استفاده می گردد. این نوع چرم مصنوعی بافتی نرم و منعطف داشته، تنفس و تبادل هوای آن بالاست.

 

چرم مصنوعی منفذدار

این نوع چرم، را از قرار دادن یک لایه پلی اورتان بر روی یک لایه فیبر تولید می نمایند.

 

انواع چرم مصنوعی منفذدار

کورفوم: این مدل جدید از چرم های مصنوعی، غالبا در تولید انواع کفش های مجلسی براق، زین سوار کاری و … کاربرد دارد.

 

چرم: این نوع چرم را از ترکیب چرم های مصنوعی با لایه پلاستیک و پوششی از جنس پارچه  طبیعی یا مصنوعی تولید می نمایند. کاربرد این نوع چرم ها غالبا در تولید انواع البسه، جلد کتاب و سررسید و تقویم، دوربین ها و روکش صندلی اتومبیل ها می باشد.

چرم مصنوعی منفذدار

روش تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی:

لمس نمودن

اگر چرم مصنوعی را لمس نمایید احساس سردی و سختی نموده، برعکس در لمس چرم طبیعی احساس نرمی و گرمی می نمایید. همچنین در صورتی که با نوک انگشتان خود بر روی سطح چرم طبیعی فشار وارد نمایید ابتدا چروک شده، اما برخلاف چرم مصنوعی فورا حالت اولیه خود را بازیابی می نماید. چرم طبیعی به سختی با سوزن سوراخ شده، در صورتی که تلاش نمایید با ناخن سطح آن را زخمی نمایید لایه سطحی آن به این خراش عکس العمل نشان می دهد.

چرم مصنوعی

بو کشیدن چرم طبیعی

چرم مصنوعی بوی ناخوشایند ترکیبات شیمیایی و مواد پلاستیکی دارد اما چرم طبیعی بوی شیرین و دلچسب زنده بودن را القا می نماید. شدت بو در چرم های طبیعی متفاوت بوده، برای مثال البسه چرمی از کمربندهای چرمی دارای شدت بوی بیشتری می باشد. هر چند امروزه بسیاری از تولید کنندگان متقلب عطری به چرم های مصنوعی خود زده، به عنوان چرم طبیعی به فروش می رسانند.

 

مشاهده سطح چرم طبیعی

اگر به ظاهر چرم طبیعی دقت نمایید متوجه خواهید شد که دارای منافذی کوچک، دانه دانه های همسان و یک اندازه با ارتفاعی کم و خطوط مورب می باشد اما چرم مصنوعی سطحی صاف با دانه دانه های غیر منظم و بلندتر داشته سطح آن بسیار براق تر و درخشش آن غیر معمول است. هرچند تولیدات جدید انواع چرم های مصنوعی شباهت بسیاری به چرم طبیعی داشته، تشخیص ظاهری را مشکل می نماید. همچنین نمونه ای از چرم های طبیعی را با ظاهری کاملا صاف و براق تولید می نمایند که به نام چرم اصلاح شده معروف است.

تست حرارت دادن به چرم برای سنجش میزان مقاومت آن

یکی از مطمئن ترین روش ها برای تشخیص چرم اصل از تقلبی، استفاده از شعله کبریت یا فندک در نزدیکی چرم مورد نظر است. در صورتی که چرم طبیعی و اصل باشد، نسوخته و پس از حرارت دادن و سرد شدن مجددا به حالت اولیه خود بازگشته، اما چرم مصنوعی، جمع شده و شروع به سوختن با بوی پلاستیک می نماید.

 

توجه به توضیحات و مشخصات برند چرم طبیعی

غالب تولیدات چرمی ایرانی و خارجی دارای شناسنامه بوده، اطلاعاتی همچون: نوع چرم (چرم گاوی، بزی، گوسفندی و …)، اندازه و ابعاد آن، نوع پرداخت چرم (چرم اصلاح شده یا دارای دانه)، کشور تولید کننده و … را در آن ثبت و به همراه محصول ارائه می دهند. هر چند وجود لیبل یا توضیحات صد در صد نشانه اصالت و اصل بودن آن کالا نیست.

چرم طبیعی

قرار دادن چرم مورد نظر در معرض آب برای تست رطوبت پذیری

برای این منظور می توانید چند قطره آب بر روی چرم مورد نظر بریزید، اگر چرم مصنوعی باشد آب را دفع می نماید اما چرم طبیعی به دلیل آنکه دارای هزاران روزنه کوچک می باشد رطوبت و آب را به خوبی و به سرعت جذب می نماید. البته دقت نمایید هرگز چرم طبیعی را در معرض آب و رطوبت زیاد قرار نداده، برای انجام این آزمایش به چند قطره آب اکتفا نمایید. با توجه به آن که نمونه های جدید چرم مصنوعی در برخی مواقع جذب آب و رطوبت داشته، از این روش به عنوان روش قطعی برای تشخیص چرم اصل و فیک نمی توان استفاده نمود.

 

تست میزان انعطاف پذیری با خم کردن چرم مورد نظر

چرم طبیعی در اثر اعمال فشار خم شده، اما مجددا به حالت اولیه خود باز می گردد برخلاف چرم مصنوعی که به راحتی خم نمی شود و در صورت اعمال فشار چین و چروک و خط برداشته، تمایلی به تغییر شکل ندارد. این روش، ساده ترین شیوه برای تشخیص چرم اصل از مصنوعی است.

چرم مصنوعی

سنجش میزان وزن و سنگین بودن آن

چرم های طبیعی انواع مختلفی دارد که وزن های متفاوتی نیز دارند. برای مثال چرم بزی از چرم گاوی بسیار سبک تر است. همچنین نمونه های دانه دار از نمونه های اصلاح شده که ساییده شده و سطحی صاف دارند، بسیار ضخیم تر و سنگین تر است. اما چرم های مصنوعی از تمام نمونه های چرم طبیعی سبک تر هستند.

چرم مصنوعی راه های ارتباطی ما:

نظر دهید

پاسخ دهید

تحفینو
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0